„Nasza droga – a wszystko zaczęło się od raka. 450-lecie nadania herbu Filipowa” – Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Filipowie!

W sobotę, 12.09 br. w sali widowiskowej GOKiS w Filipowie odbyło się wydarzenie pn. „Nasza droga – a wszystko zaczęło się od raka. 450-lecie nadania herbu Filipowa”, zorganizowane w ramach obchodów 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, upamiętniające 450. rocznicę nadania praw miejskich i herbu Raka dla Filipowa. Na scenie wygłoszona została prezentacja na temat historii Filipowa. Wystąpiły także Kapela Ludowa Onegdaj i Zespół Wokalny CANTO.

Wydarzenie pn. „Nasza droga – a wszystko zaczęło się od raka. 450-lecie nadania herbu Filipowa” było pierwszym otwartym dla gości wydarzeniem zorganizowanym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Organizatorzy dochowali procedur bezpieczeństwa. Liczba miejsc była ograniczona, zachowany został odstęp między siedzeniami (tzw. szachownica), a widzowie mieli na twarzach maseczki.

Gości przywitała Pani Barbara Orchowska – dyrektor GOKiS w Filipowie. Wśród widowni znaleźli się Wójt Gminy Filipów – Pan Tomasz Rogowski z małżonką, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie – Pani Alicja Szulińska z małżonkiem, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie – Pani Anna Domańska, Prezes Stowarzyszenia Aktywni znad Rospudy – Pan Ryszard Dykiert z małżonką, radni Rady Gminy Filipów, a także chętni mieszkańcy i przyjezdni goście. Następnie głos zabrał także Wójt Gminy Filipów.

Zdjęcie przedstawiające ubranego w garnitur Wójta Gminy Filipów, który przemawia ze sceny do widzów zebranych na sali. Obok wójta stoi ubrana w elegancką suknię Dyrektor GOKiS.
Otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa w Filipowie

Pierwszym punktem dzisiejszych obchodów była prezentacja multimedialna dotycząca historii Filipowa. Wygłosiła ją Pani Katarzyna Panek – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie, która z wielką pasją przedstawiła informacje o dziejach naszej miejscowości, która w 1570 roku czyli dokładnie 450 lat temu uzyskała prawa miejskie.

Na zdjęciu nauczycielka historii, Pani Katarzyna Panek przemawiająca do mikrofonu ze sceny.
Katarzyna Panek podczas prelekcji na temat historii Filipowa

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały natomiast zespoły działające przy GOKiS w Filipowie.

Kapela Ludowa Onegdaj wystąpiła z pieśniami „My, Pierwsza Brygada”, „Jedzie na Kasztance”, czy „Hymn Sybiraków”.

Zdjęcie przedstawiające śpiewającą na scenie Kapelę Ludową Onegdaj – dziewięć kobiet w różnokolorowych strojach ludowych i chustkach na głowie oraz siedmiu mężczyzn w kamizelkach i czapkach. Pod sceną widownia koncertu.
Kapela Ludowa Onegdaj podczas występu

Zespół Wokalny CANTO zaśpiewał zaś „Serce w plecaku”, „Bywaj dziewczę zdrowa”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Pierwsza kadrowa” czy „Biały krzyż”.

Zdjęcie przedstawiające śpiewający na scenie Zespół Wokalny CANTO – czterech mężczyzn w ciemnych garniturach i dziesięć kobiet w długich, czerwonych sukniach. Pod sceną widownia koncertu.
Zespół Wokalny CANTO podczas występu

Całe wydarzenie transmitowane było online. Można obejrzeć je pod linkiem:

https://www.facebook.com/watch/?v=669103413721830&extid=keOmNp2NNdKBGZsD

Zdjęcia z dzisiejszego wydarzenia są dostępne pod linkiem:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=425425187648800&set=a.1494967390694569

W sobotę, 12 września w sali widowiskowej GOKiS w Filipowie odbyło się wydarzenie pn. „Nasza droga – a wszystko zaczęło…

Opublikowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie Sobota, 12 września 2020

UWAGA! Powyższe odnośniki przekierowują na facebook’a GOKiS, gdzie obejrzeć można nagranie oraz zdjęcia z koncertu. Po kliknięciu linki otworzą się w nowej zakładce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *