Deklaracja dostępności

Dostępność cyfrowa:

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony gokis.filipow.pl. 

Data publikacji strony internetowej: 01.09.2015 r.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 01.09.2015 r.

Status pod względem zgodności z ustawą:

1) Strona jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń:

– brak tekstu alternatywnego grafik opublikowanych przed czerwcem 2020 r. (w trakcie uzupełniania);

– brak informacji o celu odnośników opublikowanych przed czerwcem 2020 r. (w trakcie uzupełniania);

– brak informacji o otwarciu odnośników opublikowanych przed czerwcem 2020 r. w nowym oknie/nowej zakładce (w trakcie uzupełniania);

– brak wersji tekstowej plików pdf odpowiadających skanowanym plikom pdf opublikowanych przed czerwcem 2020 r. (w trakcie uzupełniania);

2) Strona jest wyposażona w mechanizm ułatwiający przeglądanie treści umożliwiający:

– zmianę kontrastu,

– podświetlanie linków,

– zmianę wielkości czcionki,

– rozszerzenie tekstu, 

– wstrzymanie animacji, 

– włączenie funkcji przyjazny dla dyslektyków, 

– nawigację klawiaturą,

– włączenie kursora, przewodnika czytania lub maski do czytania

– włączenie podpowiedzi,

– ustawienie odstępu między wierszami, 

– możliwość cofania,

3) Filmy opublikowane lub podlinkowane na stronie nie posiadają transkrypcji tekstowej, audiodeskrypcji oraz tłumaczenia na język migowy.

4) Strona wykorzystuje technologię CSS (Cascading Style Sheets), JavaScript oraz język programowania PHP.

5) strona informuje o rodzaju i wielkości pliku na który wskazuje odnośnik. 

Wersja mobilna strony:

1) Stronę GOKiS w Filipowie można przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety.

2) Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie nie oferuje osobnych aplikacji mobilnych.

Data sporządzenia deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej:

1) Oświadczenie sporządzono dnia 27.02.2021r., ostatnia aktualizacja dnia 30.03.2021r.

2) Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

1) W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z koordynatorem dostępności. W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Filipowie jest nim Kamil Gużewski (email: gok@filipow.pl, tel. 87 737 19 50).

2) W ten sposób można również składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej i składać żądania zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury

1) Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu np. przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

2) Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu.

3) Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

4) Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.

5) Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

6) W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

7) Więcej informacji na temat procedury dostępności znaleźć można na stronie internetowej rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl

Dostępność architektoniczna:

Otoczenie przed budynkiem:

1) Przy ulicy Garbaskiej, na której znajduje się budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie znajduje się jedno przejście dla pieszych.

2) Na przejściu dla pieszych znajdującym się przy ul. Garbaskiej nie zastosowano sygnalizacji świetlnej, sygnalizacji dźwiękowej ani rampy krawężnikowej.

Miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych:

1) Wyznaczone jest jedno miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych, które znajduje się na parkingu umiejscowionym za budynkiem GOKiS. Wjazd na parking znajduje się po prawej stronie.

2) Wyżej wspomniane miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się w pobliżu budynku.

Budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie: 

Wejście do budynku: 

1) Budynek Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie znajduje się przy ulicy Garbaskiej, pod adresem: Garbaska 1, 16-424 Filipów.

2) Wejściem ogólnodostępnym prowadzącym do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie jest wejście boczne, zlokalizowane z lewej strony. Wejście jest otwarte w godzinach pracy urzędu od 8:00 do 16:00. W budynku znajduje się również wejście główne, które jest wyłączone z użytku.

3) Wejście ogólnodostępne (boczne) zapewnia dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, kulach czy przy balkonikach, ponieważ przy wejściu nie ma progów ani schodów. 

4) Przy wejściu nie ma zabezpieczenia bramkami oraz głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Schody/Winda:

1) Budynek nie jest wyposażony w windę, a znajdująca się w nim platforma do przewożenia osób niepełnosprawnych jest nieaktywna i wyłączona z użytku, dlatego osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim nie mają dostępu do pomieszczeń biurowych, pracowni i toalet znajdujących się na piętrze budynku. Dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim dostępny jest ciąg komunikacyjny/korytarz na parterze oraz sala zajęciowa i znajdująca się w niej kuchnia.

2) W budynku znajdują się schody prowadzące na piętro. Schody te składają się z trzech ośmiostopniowych kondygnacji. Przy każdej kondygnacji znajdują się poręcze przymocowane do ściany z lewej strony schodów.

3) Minimalna szerokość biegu schodów prowadzących na piętro budynku wynosi 1,3 m natomiast maksymalna ok. 1,35 m (w zależności od kondygnacji schodów). 

4) Początek i koniec biegu schodów nie są wyróżnione przy pomocy kontrastowego koloru. 

5) Schody oznaczone są za pomocą zmiennej faktury w postaci chropowatych kafelków, których kolor jest ciemniejszy, niż kolor gładkich kafelków wyłożonych na korytarzach/ciągach komunikacyjnych.

6) Materiały wykończeniowe zastosowane przy nawierzchni schodów mają właściwości antypoślizgowe. 

Recepcja/punkt informacyjny:

1) W budynku nie ma recepcji ani typowego punktu informacyjnego. Wszelkie informacje udzielane są w gabinecie biurowym na piętrze budynku.

2) Gabinet biurowy, w którym udzielane są wszelkie informacje nie jest zlokalizowany w pobliżu wejścia, nie jest wyróżniony przez elementy architektury, rożne materiały i wizualny kontrast, a dojście do gabinetu nie jest oznaczone zmienną fakturą w podłodze (z wyłączeniem schodów prowadzących na piętro).

3) W gabinecie biurowym, gdzie udzielane są wszelkie informacje nie ma lady. Pracownicy przyjmują interesantów przy stolikach biurowych, których wysokość wynosi ok. 0,75 m na całym odcinku ich długości, tj 1,20 m. 

4) Pracownicy znajdujący się w gabinecie biurowym, gdzie udzielane są wszelkie informacje są widoczni zza stołu, przy którym pracują.

5) Gabinet biurowy, w którym udzielane są wszelkie informacje nie jest wyposażony w stanowiskową pętlę indukcyjną.

Ciągi komunikacyjne/Korytarze i Pomieszczenia: 

1) Wszystkie korytarze znajdujące się w budynku spełniają wymagania wymiarowe. Szerokość korytarza na parterze budynku wynosi 1,5 m, a na przewężeniu 1,25 m. Szerokość korytarza na piętrze budynku wynosi ok. 1,45 m. Na korytarzu znajdującym się na piętrze nie ma przewężeń.

2) W ramach jednej kondygnacji budynku nie ma zmian poziomów, szczególnie pojedynczych stopni.

3) Elementy wiszące znajdujące się na korytarzu na piętrze nie utrudniają poruszania się i nie zawężają wymaganej szerokości korytarza (1,2 m). Na korytarzu znajdującym się na parterze nie ma elementów wiszących. 

4) Pomieszczenia znajdujące się w budynku nie są zaaranżowane w sposób przewidywalny/uporządkowany, a prowadzące do nich ciągi komunikacyjne/korytarze nie są odpowiednio wydzielone kolorystycznie.

5) Drzwi wewnętrzne prowadzące do sali ćwiczeń oraz znajdującej się tam kuchni (na parterze budynku) oraz drzwi prowadzące do toalety dla osób niepełnosprawnych i pracowni techniczno-plastycznej (na piętrze budynku) spełniają wymagania wymiarowe. Ich szerokość w świetle ościeżnicy wynosi 0,9 m, a wysokość to 2 m.

6) Szerokość drzwi wewnętrznych prowadzących do toalet znajdujących się w sali ćwiczeń na parterze oraz drzwi prowadzących do pomieszczeń biurowych i toalet na piętrze (z wyłączeniem toalety dla osób niepełnosprawnych) wynosi 0,8 m.

7) Framugi drzwi jak i same drzwi są w kolorze kontrastowym do koloru ścian, w których się znajdują. 

8) Klamki znajdujące się we wszystkich drzwiach można obsługiwać jedna ręką. Nie wymagają one mocnego ściskania i chwytania

9) Wszystkie drzwi wewnętrzne znajdujące się w budynku nie mają progów.

10) W sali do ćwiczeń znajduje się wykładzina na stałe przymocowana do podłoża. Natomiast na korytarzu/ciągu komunikacyjnym na parterze budynku wyłożone są dywany, które nie są przymocowane do podłoża.

11) Oświetlenie sztuczne zastosowane w pomieszczeniach równomiernie oświetla całą ich powierzchnię.

Toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych:

1) W budynku jest jedna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, która znajduje się na piętrze budynku.

2) Toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych posiada powierzchnię manewrową o wymiarach 1,5 m x 1,7 m oraz ok. 1,5 m wolnej przestrzeni z jednej strony miski ustępowej.

3) Toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jest wyposażona w umywalkę niskosyfonową, baterię umywalkową z przedłużonym uchwytem oraz pochwyty po obu stronach umywalki i toalety.

4) W toalecie przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych nie ma instalacji alarmowej.

Dostęp do informacji (w tym bezpieczeństwo):

1) Na poszczególnych kondygnacjach budynku nie ma czytelnych informacji o numerze piętra.

2) W budynku nie ma paneli elektronicznych ani tabliczek z czytelnymi informacjami pisanymi dużą i bezszeryfową czcionką.

3) W przestrzeni budynku nie zastosowano piktogramów z podstawowymi funkcjami obiektu czy kierunkami dotarcia do najważniejszych pomieszczeń.

4) W budynku znajduje się jedna wisząca tablica informacyjna, zlokalizowana w sali ćwiczeń (na parterze). Brzeg tablicy odstaje 2 cm od płaszczyzny ściany.

5) W budynku nie ma bezpośredniego lub zdalnego dostępu do tłumacza języka migowego.

6) W budynku nie ma pomieszczeń wyposażonych w pętlę induktofoniczną.

7) W budynku nie ma pomieszczeń wyposażonych w urządzenia wspomagające słuch. 

8) W budynku nie ma oznaczeń dróg ewakuacji za pomocą pisma Braille’a ani systemu wypukłych znaków. 

9) W budynku zastosowano czytelną informację wizualną o drogach ewakuacji w postaci piktogramów.

10) W budynku nie ma dźwiękowego ani świetlnego systemu powiadamiania alarmowego. 

11) Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Sala widowiskowa GOKiS

1) Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie korzysta z sali widowiskowej, w której organizowane są wydarzenia kulturalne. Sala znajduje się na parterze budynku Urzędu Gminy Filipów, przy ul. Garbaskiej, pod adresem: Garbaska 2, 16-424 Filipów. 

2) Sala widowiskowa zlokalizowana jest na parterze budynku Urzędu Gminy Filipów przy ulicy Garbaskiej, pod adresem: Garbaska 2, 16-424 Filipów.

3) Przed budynkiem UG, w którym znajduje się sala widowiskowa jest wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

4) Główne wejście do budynku Urzędu Gminy, w którym mieści się sala widowiskowa, znajduje się od strony ulicy Garbaskiej. Do wejścia głównego prowadzą schody, natomiast przy schodach znajduje się podjazd dla wózków.

5) Przy drzwiach do wejścia głównego budynku Urzędu Gminy Filipów znajduje się dzwonek zamontowany w odpowiedniej wysokości, aby mogły z niego skorzystać osoby siedzące na wózku inwalidzkim.

6) Przy wejściu do sali widowiskowej GOKiS znajduje się dwustopniowy podest obłożony kafelkami. 

7) Po lewej stronie podestu znajduje się balustrada oraz poręcz.

8) Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, które chcą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych na sali widowiskowej mogą, po wcześniejszym zgłoszeniu, skorzystać z przenośnego podjazdu/rampy antypoślizgowej. 

9) Drzwi wejściowe prowadzące do sali widowiskowej spełniają wymogi wymiarowe, tj. mają szerokość 0,90 m w świetle ościeżnicy, a ich wysokość to 2 m.

10) Wymiary sali widowiskowej to 11,60 m długości oraz 11 m szerokości (wymiary bez sceny), dzięki czemu Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie może zapewnić osobom poruszającym się na wózku powierzchnię manewrową oraz wolną przestrzeń. 

11) Na sali widowiskowej nie ma stałych, przymocowanych do podłoża elementów widowni, takich jak ławki, krzesła czy trybuny.

12) Na sali widowiskowej znajduje się stała scena o wymiarach 7 m długości i 4 m szerokości. Scena nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

13) Na scenę sali widowiskowej, z obu jej stron prowadzą pięciostopniowe schodki.

14) Zarówno scena jak i cała sala widowiskowa wyłożona jest kafelkami.

15) W sali widowiskowej nie ma pętli indukcyjnych, oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych i oznaczeń w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

16) W sali widowiskowej nie ma możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego.

17) Do sali widowiskowej GOKiS można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

18) Na parterze budynku Urzędu Gminy Filipów, w którym znajduje się sala widowiskowa znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.