Za nami V Filipowski Jarmark Rękodzieła – Biesiada na ludowo

W niedzielę, 7 lipca na hallu budynku Urzędu Gminy oraz w sali widowiskowej GOKiS odbył się jubileuszowy, V Filipowski Jarmark Rękodzieła – Biesiada na ludowo. Podczas wydarzenia wystawione były stoiska z rękodziełem, a na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z powiatu suwalskiego, oleckiego i gołdpaskiego, a także gość specjalny – zespół Nadniemeńskie Melodie z Grodna działający przy Związku Polaków na Białorusi. Impreza zorganizowana była przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Urząd Gminy Filipów oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie.

Tradycyjnie już V Filipowski Jarmark Rękodzieła – Biesiada na ludowo rozpoczął się od przywitania zebranych gości i zespołów. Głos zabrali Wicestarosta Suwalski – Artur Łuniewski, Inspektor ds. kultury i sportu w powiecie suwalskim – Barbara Cieśluk, Wójt Gminy Filipów – Tomasz Rogowski oraz dyrektor GOKiS w Filipowie – Barbara Orchowska.

Po przemowach organizatorów i przywitaniu gości scena została oddana zgłoszonym wykonawcom.

Jako pierwsza zaprezentowała się Kapela Onegdaj z Filipowa, która wystąpiła z pieśniami „Na jarmarku” i „Kozak”.

Drugi w kolejności Zespół Oleckie Echo z Olecka zaprezentował utwory „Ludowa nutka” i „Pytało dziewczę”.

Nadszedł czas na występ gościa specjalnego, czyli działającego od dwóch lat przy Związku Polaków na Białorusi zespołu Nadniemeńskie Melodie z Grodna. Grupa, w której skład wchodzą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewała „Oj nasi jadą”, „Hej z góry, z góry”, „W zielonym gaju”, czy „W tym małym kwiatku czerwonym”.

Bardzo wzruszającym akcentem podczas występu gości zza granicy były recytacje wierszy, m.in. utworu „Ziemia rodzinna”. Członkowie grupy udowodnili, że są prawdziwymi patriotami, dla których pamięć o Polsce jest najważniejsza.

Kolejnym zespołem, który wystąpił podczas jarmarku był Zespół Rominczanie z Dubeninek, który wykonał, m.in. „Leć głosie po rosie”.

Zespół Jaćwież z Jeleniewa zaśpiewał utwory, pt. „Kokoszka”, „Jak masz młodą żonę”.

Piosenki „Wysokie góry, niskie doliny” i „Oczy zielone” zaśpiewał Zespół Uwrocie z Suwałk.

Zespół Ludowy Rospuda z Filipowa, który istnieje od ponad 35 lat zaśpiewał utwory „Paloma” i „Jarzębino czerwona”.

Podczas występu tej grupy na widowni odbyły się tańce.

Dziecięcy zespół Szeszupiaki z Rutki Tartak zaśpiewał m.in. „Za górami za lasami”.

Zespół Znaroku z Przerośli wykonał m.in. „Pod laskiem zielonym u wzgórza”.

Zespół Wielczanie z Wieliczek uraczył publiczność pieśniami „Hej Dolina” i „Dałabym Ci dała”.

Zespół Przeroślaki z Przerośli wykonał „Pojechałem raz do młyna” i w „Zielonym gaiku”. Jako bonus zespół zaśpiewał piosenkę dedykowaną dla Wójta Gminy Filipów, który również zaprezentował się na scenie.

Ostatnim zespołem jaki zaprezentował się podczas V Filipowskiego Jarmarku Rękodzieła był zespół Raczkowiacy z Raczek, który zaśpiewał „W zielonym gaju”, „Wiła wianki” oraz „Tańcz moje życie” i „Hej sokoły”.

W czasie koncertu zespoły i osoby obecne na widowni mogły częstować się swojskim jadłem – chlebem, smalcem, ogórkami kiszonymi i bigosem z kiełbasą. Dla osłody podano smaczne pączki.

Przez całe wydarzenie na hallu budynku Urzędu Gminy wystawione były stoiska z rękodziełem ludowym. Wśród sprzedawców były osoby prywatne oraz przedstawiciele instytucji: m.in. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Wodzie i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie.

Na stoiskach można było kupić przedmioty, pojemniki i doniczki z wikliny papierowej,

drewniane zegarki, ramki do zdjęć, deski do krojenia i przedmioty kuchenne,

butelki i słoiki zdobione metodą decoupage,

dziane swetry i serwetki,

makowce,

lniane i wyszywane torby,

kosze wiklinowe,

poduszki

figurki z gipsu,

obrazy malowane na deskach,

czy własnoręcznie robione pokrowce na telefon.

FOT. GOKiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *